Açık Öğretim Fakültesi Marmara Üniversitesi Dersleri

Açık Öğretim Fakültesi Marmara Üniversitesi Dersleri

Çoğu kişi eminim benim gibi Marmara Üniversitesinde belirli bir dersleri danışman gözetiminde verildiğinden haberi bile yoktur.

Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) 1990 yılından beri bazı üniversitelerde ders imkanı veriyormuş da haberimiz yokmuş. Bende yaklaşık 3 hafta önce öğrendim :) Gittiğim dersler hakkında ufak tefek detay vermek istiyorum ki derslere gelen kişiler artsın, olmuyor 55 yaşındaki sınıf arkadaşlarıyla muhabbet :)

Peki hangi dersler veriliyor?

Güz Dönemi Akademik Danışmanlık Dersleri:

İktisada Giriş I, Genel Muhasebe I, Matematik I, Osmanlı Türkçesine Giriş I, Eski Türk Edebiyatına Giriş: Biçim ve Ölçü, İstatistik I, Mikro İktisat, Finansal Yönetim I, İngilizce I, Dönem Sonu İşlemleri, Türk Vergi Sistemi, Maliyet Muhasebesi.

Bahar Dönemi Akademik Danışmanlık Dersleri:

İktisada Giriş II, Genel Muhasebe II, Matematik II, Osmanlı Türkçesine Giriş II, Eski Türk Edebiyatına Giriş: Söz Sanatları, İstatistik II, Makro İktisat, Finansal Yönetim II, İngilizce II, Finansal Tablolar Analizi, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Maliyet Yönetimi.

Üniversiteler ve Ders Saatleri

Derslere gitmeden önce, geçen sene derslere gidenleri biraz araştırdım açıkçası derslere giderken biraz ön yargıyla gitmiştim. Nette çoğu kişi hoca derse geliyor dersi anlatıp çıkıp gidiyor. Kimseyle ilgilenmiyor soruları cevaplamıyor şeklinde bir sürü genel tabir kullanmışlar ama tabi böyle yapanı nedense hem mezun olduğum İstanbul Üniversitesinde hemde AÖF derslerine girdiğim Marmara Üniversitesinde görmedim :) Yoktur demiyorum vardır ama genel tabir yapmamalarını gidecek olanları da yanlış yönlendirmemeleri gerektiğini düşünüyorum.

Genellikle dersleri pazar gününe sığdırdığından en az iki tane dersiniz çakışıyor. Ben matematik ağırlık olan dersleri seçtim. Sizde hangi alanda iyi olduğunuzu düşünüyorsunuz onları seçmenizde fayda var.

Genel itibariyle ders veren hocalar (Marmara Üniversitesinden örnek vereceğim) alışılmış danışmanlığın yanı sıra bildiğiniz ders anlatıyor. Oldukça da güzel anlatıyorlar, ön yargıları olanların kesinlikle bir kez de olsa gidip derslere girmesini tavsiye ediyorum. Dışarıda ders başına 300 TL vereceğinize burada iyi de kötüde olsa ücretsiz ders imkanı var.

Yukarıda yaptığım espriyi 55 yaşındaki sınıf arkadaşım alınmasın :) Sadece ufak bir espri :)

Genellikle sınıf ortalaması 25 yaş sınırında gibi ama hani olur da ders aralarında patik ören bir kişiyi görürseniz şaşırmayın sizinle  beraber derse girebilir :)

Dersler oldukça keyifli geçiyor zaten AÖF’yi tercih edenlerin %99’luk kısmı çalışan kişiler olduğundan aynı iş alanınızdakilerlede tanışma fırsatı bulabilirsin. Gerçi ben şuanlık tanışamadım ama olsun :)

NOT: Bu arada kitaplar 10 Aralıktan itibaren AÖF bürolarında dağıtılmaya başlayacakmış..