Açık Öğretim Fakültesi Marmara Üniversitesi Dersleri

Açık Öğretim Fakültesi Marmara Üniversitesi Dersleri

Çoğu kişi eminim benim gibi Marmara Üniversitesinde belirli bir dersleri danışman gözetiminde verildiğinden haberi bile yoktur.

Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) 1990 yılından beri bazı üniversitelerde ders imkanı veriyormuş da haberimiz yokmuş. Bende yaklaşık 3 hafta önce öğrendim :)
Gittiğim dersler hakkında ufak tefek detay vermek istiyorum ki derslere gelen kişiler artsın, olmuyor 55 yaşındaki sınıf arkadaşlarıyla muhabbet :)

Peki hangi dersler veriliyor?

Güz Dönemi Akademik Danışmanlık Dersleri:

İktisada Giriş I, Genel Muhasebe I, Matematik I, Osmanlı Türkçesine Giriş I, Eski Türk Edebiyatına Giriş: Biçim ve Ölçü, İstatistik I, Mikro İktisat, Finansal Yönetim I, İngilizce I, Dönem Sonu İşlemleri, Türk Vergi Sistemi, Maliyet Muhasebesi.

Bahar Dönemi Akademik Danışmanlık Dersleri:

İktisada Giriş II, Genel Muhasebe II, Matematik II, Osmanlı Türkçesine Giriş II, Eski Türk Edebiyatına Giriş: Söz Sanatları, İstatistik II, Makro İktisat, Finansal Yönetim II, İngilizce II, Finansal Tablolar Analizi, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Maliyet Yönetimi.

Üniversiteler ve Ders Saatleri

Derslere gitmeden önce, geçen sene derslere gidenleri biraz araştırdım açıkçası derslere giderken biraz ön yargıyla gitmiştim. Nette çoğu kişi hoca derse geliyor dersi anlatıp çıkıp gidiyor. Kimseyle ilgilenmiyor soruları cevaplamıyor şeklinde bir sürü genel tabir kullanmışlar ama tabi böyle yapanı nedense hem mezun olduğum İstanbul Üniversitesinde hemde AÖF derslerine girdiğim Marmara Üniversitesinde görmedim :) Yoktur demiyorum vardır ama genel tabir yapmamalarını gidecek olanları da yanlış yönlendirmemeleri gerektiğini düşünüyorum.

Genellikle dersleri pazar gününe sığdırdığından en az iki tane dersiniz çakışıyor. Ben matematik ağırlık olan dersleri seçtim. Sizde hangi alanda iyi olduğunuzu düşünüyorsunuz onları seçmenizde fayda var.

Genel itibariyle ders veren hocalar (Marmara Üniversitesinden örnek vereceğim) alışılmış danışmanlığın yanı sıra bildiğiniz ders anlatıyor. Oldukça da güzel anlatıyorlar, ön yargıları olanların kesinlikle bir kez de olsa gidip derslere girmesini tavsiye ediyorum. Dışarıda ders başına 300 TL vereceğinize burada iyi de kötüde olsa ücretsiz ders imkanı var.

Yukarıda yaptığım espriyi 55 yaşındaki sınıf arkadaşım alınmasın :) Sadece ufak bir espri :)

Genellikle sınıf ortalaması 25 yaş sınırında gibi ama hani olur da ders aralarında patik ören bir kişiyi görürseniz şaşırmayın sizinle  beraber derse girebilir :)

Dersler oldukça keyifli geçiyor zaten AÖF’yi tercih edenlerin %99’luk kısmı çalışan kişiler olduğundan aynı iş alanınızdakilerlede tanışma fırsatı bulabilirsin. Gerçi ben şuanlık tanışamadım ama olsun :)

NOT: Bu arada kitaplar 10 Aralıktan itibaren AÖF bürolarında dağıtılmaya başlayacakmış..

“Açık Öğretim Fakültesi Marmara Üniversitesi Dersleri” için 16 yorum

 1. Bilgiler için teşekkürler bende bugün öğrendim olduğunu Marmara üni. okuyan arkadaşım dönemliğin 700 Tl olduğunu söyledi bilginiz varmı bu konuda ve kamu yönetiminin tüm dersleri mevcutmudur. Bilgilendirirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler… :)

  1. Rica ederim faydalı olabildiyse ne mutlu bana, ilk dönem gittim dersler ücretsiz. Tam olarak hangi derslerin olduğunu Üniversiteler ve Ders Saatleri butonuna tıklayarak öğrenebilirsiniz :)

 2. merhabalar
  Önlisans mezunuyum ve açıköğretimden uluslararası ilişkilere geçiş yaptım. Ders imkanları benim gibi geçiş yapanlar içinde geçerli midir acaba? Ve sadece bu dersler mi veriliyor? Çünkü mezun olduğum programda bu dersleri gördüm ve geçtiğim bölümde bu derslerden muaf oldum.

 3. nasıl yani, açık öğretim ilahiyat okuyanlar derslere girebiliyor mu açıklarsanız sevinirim .

 4. merhaba ,

  liseden bu yıl mezun oldum meslek lisesi mezunuyum acıkögretimde bölümümle ilgili bi alan yok . bölümümdende memnun degilim zaten . acıktan okumaya karar verdim . acıkta bana göre alanı bulduktan sonra napmam gerek bir bigim yok yani ösym sitesinden 2.tercih hakımı bu yönde mi kullanmam gerekiyo yoksa farklı bi tarihtemi kayıtlar var. dersanelere gidip rehber hocasıyla konustum ama bir türlü yeterli cevap alamıyorum. şimdiden teşekkürler. .

  1. Her sene eğitim sistemi ve sınav sistemi değiştiği için nasıl bir sisteme tabi olduğunuzu bilmiyorum. Ancak okulunuzun rehberlik servisindeki öğretmenlerinizle veya dershane öğretmenlerinizle görüşmenizi tavsiye edebilirim

 5. meraba Tarık bey BEN EDEBİYAT BİRİNCİ SINIF ÖĞRENCİSİYİM.HAFTA SONU VERİLEN DERSLERE KATILMAK İSTİYORUM AMA DERS SAATLERİ HAKKINDA BİLGİYİ NASIL EDİNE BİLİRİM VE KAYIT YAPTIRMAM GEREKLİ Mİ? BANA CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER….

 6. Gerekli bilgiler icin tskler. Yukarida bilgilerini verdiginiz derslerin disindabaska dersler icin sinif acilma durumu ne derece 3 dersin disinda derslerim yok

 7. Liseden yeni mezun olup 2015-2016 eğitim öğretim yılında İstanbul üniversitesi açıköğretim fakültesi İktisat bilimleri lisans programına kayıt oldum. Marmara üniversitesi bu kursları sadece Anadolu üniversitesindeki açıköğretimde eğitim gören öğrencilere mi fırsat olarak sunuyor. Yoksa İstanbul üniversitesinde eğitim gören öğrencilerde faydalanabiliyor mu? Yeni eğitim yılında Marmara üniversitesi öğrencilere yönelik nasıl kurs imkanları sağlayacak? Üniversite 1. sınıf öğrencileri bu kurstan faydalanabilecek mi? detaylı bilgi rica ediyorum.

 8. Tarık bey banka sigorta ön lisans mezunuyum. Açıköğretim ile marmara üniye kayıt olabilir miyim işletme iktisat vs bölümleri marmara açıköğretimde var mı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir