YouTube Kanalım Hayatımı Nasıl Değiştirdi?

2016 yılında başlayan maceram beni nerelere getirdi? Hadi hep birlikte bir YouTube kanalının insanın hayatını ne dereceli değiştirdiğine yakından bakalım..

Çay Kahve İnsan, Yazılım, Teknoloji ve Girişimcilik içeriklerinin paylaşıldığı YouTube kanalım. Bebeğim bugün 7. yaşına bastı. Tam 7 yıl önce YouTube kanalınımı Startup İstanbul gönderisi ile duyurmuş ve aynı hafta müthiş bir PR çalışması yapmıştım.

7 yıl boyunca YouTube kanalımda düzenli olarak içerikler ürettim. Kah motivasyonum düştü kah inancım zedelendi. Bir şekilde içerik çıktım ve insanların izlemesini sağladım..

YouTube kanalımın olması bana dolaylı yoldan bir gazeteci kimliği kazandırdı. Bu kimlik ile açamayacağım kapı, tanışamayacağım kişi olmadı. Her kapıyı rahatça araladı ve insanlarla el sıkışmamı sağladı.

Çay Kahve İnsan’ı kurduğumda 4. yılın sonuna para kazanacağımı düşünerek kurmuştum. Öyle de oldu. Tam 4 yıl sonunda para kazanmaya başladım. 

YouTube kanalımdan para kazanmaya başlamam ile birlikte hemen yazılımı bıraktım. 30 yaşında yazılımı bırakırım diye hesap ederken 29’da yazılımı bıraktım. Hayatımın en doğru kararı diyebilirim.

YouTube kanalımı kurduğumdaki tepe hayalim bir stüdyo kurmaktı. Çay Kahve İnsan ile birlikte bir YouTube Stüdyosu kurdum. Ona da Çay Kahve Stüdyo dedim. 

Aslında ihtiyaçtan da doğdu diyebiliriz.. Buralara gelebileceğini hiç tahmin etmezdim. 10 m2’den 120 m2’lik bir stüdyoya sahip oldum. Şu an benimle beraber toplam 3 kişilik küçük bir ekibiz. 

Çay Kahve Stüdyo’da stüdyo kiralama, podcast kayıt, kurgu-montaj ve bilimum prodüksiyon konularında farklı sektörlerden 60 markaya hizmet veriyoruz. 

Az önce bloguma bakarken Çay Kahve Stüdyo’nun bir yazısının olmadığını gördüm. O kadar ilginç bir dönemde stüdyoyu kurdum ki yazısını bile yazamamışım :) Bence stüdyo detaylı bir yazıyı hak ediyor..

YouTube kanalım ile birlikte çok güzel prodüksiyon işleri aldım ve almaya devam ediyorum. 4 yıl önce kanalıma konuk olan bir kişi size gözü kapalı iş getirebiliyor. 

Aynı şekilde tanıştığım başka bir kişi ile ortak bir iş kurabiliyorsunuz. Tamam kabul ediyorum battı ama en azından kurduk (:

YouTube kanalım vesilesi ile evleneceğim insanı buldum. Evet şaka gibi ama gerçek. 1,5 yıl içerisinde evlendim. 

Eğer bir YouTube kanalı açarsanız sizde evleneceğiniz kişiyi bulabilirsiniz :)

Çay Kahve Stüdyo’daki bir ihtiyaçtan sebep bir ürün geliştirmeye başladık. 2 arkadaşım ile birlikte SaaS bir yazılım ürünü geliştiriyoruz. Zamanı gelince Twitter’dan duyuracağım.

Yazılımı bıraksam bile 10.000 kullanıcılı bir SaaS ürünü geliştirmek en büyük hayalim :)

Para Para Para 

Bu konuya artık bir açıklık getirelim. YouTube’da müthiş bir para var ve bu parayı almak için algoritma ile sürekli kavga etmek zorundasınız. Bu ilk başlarda eğlenceli ve bir o kadar da güzel geliyor ama zamanla insanı yoruyor..

Bugün çok güzel izleniyorsunuz ama yarın izleneceğiniz meçhul. Diğer bir deyişle bugün çok güzel kazanıyorsunuz ama yarın kazanacağınız meçhul. Onun için YouTube kanalı olan kişilerin başka bir mesleği ve kazanç elde edeceği bir iş kolu var.

YouTube hayatınızın sonuna kadar para kazanabileceğiniz bir mecra değil. Riskli. 2021 yılının başında bunu iliklerime kadar hissettim. 

Bütün iş modelimi YouTube kanalım üzerine kurguladım. Çokta güzel izlenmelerim vardı. Bir algoritma güncellemesi ile sudan çıkmış balık gibi oldum. 

Bütün iş modelim ve şirketim odağı buna bağlıydı. Büyük bir dibe vuruştan sonra 3 ayda toparladım ve odağımı başka bir yere kaydırım. 

Farkında olmasaydım YouTube kanalım hayatımı kaydıracaktı :) 

Artık olaya sadece YouTube kanalı olarak bakmıyorum, içerik olarak bakıyorum. Bütün mecralarda olmayız ve olmak zorundayız.

Özet

YouTube kanalınız amacınız değil aracınız. 

YouTube kanalım ilk başlarda amacımdı. Sonra gerçeklik ile yüzleşince araç olmaya başladı. Şu an yokmuş gibi davranıyorum..

Tıpkı beklenti ve mutluluk felsefesinde bahsettiğim gibi. Böylelikle bu güçten zehirlenmiyorum ve sağlığıma dikkat ediyorum. 

YouTube kanalınız varsa mesleğinizi değiştirebilirsiniz. 

Risk alabilirsiniz. 

Yapmak istediklerinizi yapabilirsiniz.

Yeni insanlarla taşınabilirsiniz.

Müthiş kapıları aralayabilirsiniz.

Çok kısa sürede çok güzel paralar kazandırabilir. 

Uzun vadede güzel bir iş modeli ile ciddi paralar kazanmanızı sağlayabilirsiniz.

İnsanlar bana güler, bir şey der, beğenmez vs. gibi düşünebilirsiniz.

Desinler. 

En fazla ne olabilir ki? 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir