Uzun süreli yoğun çalışmaların sonucunda karşılaşılan en büyük sorun: Boşluk!

Boşluğa düşmek, günümüzde iş hayatında herkesin çok sıklıkla başına gelebilecek bir olaydır. Hele ki uzun mesaili bir çalışma hayatınız varsa boşluk sizi bir işi bitirdikten sonra hiç mi ama hiç bırakmaz!

Genellikle bu duruma yaptığımız işe yoğunlaşıp, işi bitirdikten bir sonraki adımı planlamadığımızda düşeriz.

Aslında yapacağımız o kadar çok iş vardır ki, içine düştüğümüz durumdan sebep bir türlü yapamayız. Her ne kadar yapmak istesekte yapamayız.  Boşlukta böyle bir şey, plan yapmadığınız anda karşınıza ummadık zamanda ummadık yerde çıkabiliyor. Ve sudan çıkmış balık gibi hissediyorsunuz. Ne yapacağınızı bilmeden sorgulamadan moral bozukluğuyla…

Haliyle ben de her insan gibi bu boşluğa defalarca düştüm. Sonunda kendimce bir çözüm buldum. Düzenli plan yapmak ve not tutmak! Günlük ve haftalık olarak notlar alıyorum. Hangi işlerle ilgileneceğimi ve genel olarak hangi projelere zaman ayıracağımı Redbooth proje yönetim sistemine giriyorum. Böylelikle boşluğa düşmeden sürekli tam motivasyonla çalışabiliyorum ve üretkenliğimden ödün vermiyorum. Genellikle gece yatmadan önce yarının planlarını ve yedek planlarını çıkartıyorum. Böylelikle boşluğa düştüğüm anda listemden bir maddeyi gündemime alıp çalışmaya devam ediyorum.

Bu çalışma tarzı sayesinde oldukça güzel sonuçlar aldım. Günümü tam anlamıyla dolu dolu geçiyorum. Ve yapmam gerekenleri anlık olarak listeme eklediğim için asla unutmuyorum.

Unutmayın zamanımız çok değerli.

İlerleyen günlerde 2014 yılından beri uyguladığım basit çalışma tarzım ile ilgili detaylı bir yazı yazacağım. Böylelikle sizde örnek alarak uygulayabilir veya kendi çalışma tarzınızı oluşturabilirsiniz.

Bu yazıyı ilk olarak Şubat 2014’de yayımlamıştım. xReset‘ten sonra ve Hamit’in vesilesiyle güncelleyerek tekrardan yayımlama kararı aldım.

Paylaş

“Uzun süreli yoğun çalışmaların sonucunda karşılaşılan en büyük sorun: Boşluk!” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir