YouTube Sponsorluk

YouTube Sponsorluk Modeli ile Ek Gelir Elde Edin

YouTube’a Katıl özelliğinin gelmesiyle beraber YouTube sponsorluk ile bambaşka bir seviyeye gelmeye başladı. Her ne kadar YouTube’un kitlesi buna alışamamış olsa bile zamanla alışacağını düşünüyorum.

Twitch’de görmeye alışkın olduğumuz bağışlar ve uzun süreli abonelikleri burada da zamanla göreceğiz.

Salgın sürecinden sebep Çay Kahve İnsan YouTube kanalıma özel katıl bölümü çekmemiş olsam bile ufak bir miktarda katıl üyemin olması tatmin edici bir seviyede.

Hayatımın önemli bir bölümünü YouTube’un panelinde geçiyorum.

Geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili 4 yılın muhasebesini yaptığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Hatta Medium’da yayınladığım yazıya bakarak işin ciddiyetine yakından tanıklık edebilirsiniz;

2020 Model Mercedes CLA 200 Fiyatına YouTube Kanalı Satmak ?!

Çay Kahve İnsan ve YouTube Sponsorluk

YouTube’da sürekli yeni bir şeyler denediğimden bahsetmiştim. Bu denemelerimi mevcut kültürümüzle harmanlıyorum. Uygun bir hamur elde ederek kalıcı bir etki bırakmasını istiyorum.

Malum bulunduğumuz ülkede hiçbir kural geçmiyor. Onun için Silikon Vadisi’nde dönen marjinal hikayeler bu çoğrafyada çakılıyor.

Eylül ayından itibaren Yazılımcı ve Tasarımcı Sohbetleri video içerik serilerime sponsor desteği almaya başlamıştım. Tasarımcı Sohbetleri’ne Pars Design sponsor olurken Yazılımcı Sohbetleri’ne de Ajans Longplay sponsor olmuştu.

Sponsorluk modeli üzerinde biraz değişiklikler yaparak daha sağlıklı ve ölçebilir bir seviyeye getirdim. Böylelikle her iki tarafa fayda sağlayacak konuma gelmiş oldu.

Video Sponsorluk Modeli Nedir?

Katıl’ın hayatımıza girmesi ile YouTube tarafında şirketlerin Çay Kahve İnsan’ı desteklemesinin önünü açmaya başladım.

Şirketler bu model ile YouTube kanallarını destekleyecek ve kendilerini daha fazla gösterebilecek. Böylelikle sponsorlar kanalın mevcut aboneleriyle duygusal bağ kurabilecek ve desteklerinden ötürü kendilerinin sevilmesini sağlayacak.

Nasıl mı?

Örnek olması için bu modeli Çay Kahve İnsan YouTube kanalım üzerinden anlatacağım.

Katıl üzerinden Sponsor olan şirketlerin logolarını abonelik süreci bitene kadar her videonun başına ve Ad Soyad (KJ) bantlarına ekliyorum. İki farklı konuma ekleyerek görünürlüklerini ekstra artırıyorum;

YouTube Sponsorluk: Video Giriş
YouTube Sponsorluk: Video Giriş
YouTube Sponsorluk: KJ Bantı
YouTube Sponsorluk: KJ Bantı

Ayrıca açıklama bölümüne web sitesi adreslerini ekliyorum. Böylelikle hem trafik almasını sağlıyorum hem de daha fazla görünmesini sağlıyorum.

 YouTube Sponsorluk: Açıklama
YouTube Sponsorluk: Açıklama

Bu test sürecinde sponsorluk modelinin şirketler tarafından aşırı derecede sevildiğini fark ettim. Model şirketleri duygusal olarak tatmin ediyor. Diğer bir şekilde de hak ettikleri itibarı / görünürlükleri elde ediyorlar.

Yaptıkları yatırım boşa gitmiyor ve karşılıklarını alıyorlar. Özellikle kanalın hedef kitlesi ile bütünleşik sponsorluklar tadından yenmiyor.

Aşağıdaki videoya bakarak YouTube sponsorluk modelinin nasıl çalıştığına bakabilirsiniz;


Başta Pars Design olmak üzere Ajans Longplay ve MonoFor ekiplerine Çay Kahve İnsan’ı destekledikleri için çok teşekkür ederim.

Çay Kahve İnsan’ı desteklemek veya sponsor olmak isterseniz Katıl bölümünden sponsorluğu hemen başlatabilirsiniz.


Kapak Görseli: unsplash.com/@alvarofelipe

Paylaş

“YouTube Sponsorluk Modeli ile Ek Gelir Elde Edin” için bir yorum

  1. Okumayı sevmediğimiz düşünüldüğünde YouTube ve benzeri video kanalları daha çekici geliyor. Emek veren kişilere destek olmak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir