YouTube içerik üretimi: 4 yıl 10 milyon dakika | Çay Kahve Stüdyo ©2020

YouTube İçerik Üretiminde 4 Yıl, 10 Milyon Dakika (Mini Başarı Hikayesi)

2015 yılında YouTube içerik üretimi serüvenine başlama kararı verdiğimde her şey toz bulutundan ibaretti. İlk günden beri bu hedefe ulaşma heyecanının verdiği acı ve mutluluk ilişkisi beni ayakta tutan motivasyondu. Motivasyon ve büyüme eğrisi beni bu günlere kadar getirdi. 

4,5 yıllık süreçte kısmende olsa geleceği yakaladığımı düşünüyorum. Dönüp arkama baktığımda iyi ki de YouTube’a girmişim diyorum. Şimdiki ben keşke dört yıl önceki Tarık’a biraz deneyimlerinden bahsetseydi de feyizli bilgilerinden faydalansaydı..

Bilmediğim mecraya balıklama dalmanın vermiş olduğu bilgisizlikliği gidermek 3 yılımı aldı. YouTube’u tam anlamıyla geçen sene kavradığımı düşünüyorum. Bu yıl tamamen bambaşka bir seviyeye ulaşarak algoritmalara fısıldadığımı hissediyorum.

Hatta bu fısıltıyı geçen gün İlge‘nin benimle paylaştığı YouTube vakasını 5 dakikada çözmemiz ile doğrulamış olduk.. YouTube kaslarımın bu denli geliştiğini görmek beni yeterince tatmin etmeye başladı. 

Çay Kahve İnsan’ın hikayesini okumak isterseniz 2016 yılında yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz. Ayrıca Medium‘dan da yazıma ulaşabilirsiniz. Medium hesabımdan beni takip edebilirsiniz, Medium’a özel içerikler üretiyorum.

YouTube İçerik Üretimi ve Başarı

Artık yayınladığım içeriğin ne kadar izleneceğini biliyorum. Ayrıca bunun üstüne algoritma katmanını ekleyerek YouTube gibi düşünmeye başladım. Video içerik üretimi ve YouTube danışmanlığı yaptığım süreçte bu düşünme yapısının bana çok şey kattığını düşünüyorum.

Aslında bir nevi inancımın ve istikrarlı video içeriği üretmenin beni bugünlere getirdiğini düşünüyorum. 20 Nisan 2016 yılında YouTube’a ilk videomu yüklediğimde bütün hedeflerimi ve stratejilerimi net olacak şekilde belirlemiştim. Hatta 4 yıl sonra dahi para kazanacağımın acı gerçeğinin farkındaydım..

Kanalımın adını bütün olumsuzlukları düşünerek Çay Kahve İnsan yapmıştım. Geminin dümenini her an istediğim bir alana döndürme yetim bu süreçte bana olumsuzluklar kadar olumlu katkılar sağladı. Hatta bu stratejinin doğrulamasını 2017’de Acun Ilıcalı‘dan dinlemek pek manidardı..

Bu zamana kadar yaptığım stratejilerin %95‘i çuvallamasına rağmen odağımdan vazgeçmedim. Murat Övünç‘e teşekkür etmeyen Darülaceze gibi bazen ben de Murat gibi girişimcilik ekosistemine sitem etmek istiyorum. Sonra değmeyeceğini bildiğim için Sıla gibi “bırak, dağınık kalsın boş ver” diyerek geçiştiriyorum..

Mini Başarı Hikayesi

Çay Kahve İnsan benim için şimdilik bir mini bir başarı hikayesinden ibaret. Tam olarak yapmak istediklerimin sadece küçük bir kısmını yaptım. Başlangıç olarak 10 milyon dakikalık izlenme barajını geçmeyi başardım (YouTube’da böyle bir baraj yok. Tamamen benim hedefim). 

Her ne kadar yaptığım mükemmel planların %95‘i çöpe gitse bile. Çay Kahve İnsan’ın büyüme motorunu son 1 ayda buldum. Artık büyüme motoruna oynayarak kanalı büyütüyorum. 

Son 28 günün istatistikleri %200 – %300 arasında gidip gelmeye başladı. Hatta 10 milyon dakikalık izlenmenin hatırı sayılır bir bölümünü son 1 ayda yaptım. 

Çay Kahve İnsan’ın geleceği konusunda her işte olduğu gibi bir beklenti içerisinde değilim. Matematiksel olarak baktığımda büyümeyi ölçebiliyor ve gelecek bir sonraki ayın raporlarını %90 oranında doğru tahmin ediyorum.

Çay Kahve İnsan bana Çay Kahve Stüdyo gibi bir YouTube stüdyosu kurmamı sağladı. YouTube içerik üretim sürecimi kolaylaştırdı. Ayrıca bunu hizmet olarak dışarı satmamı sağladı.

Bunun haricinde içerik üretme motoruyla yeni kanalların temelini açtı. Şu an çekimleri yapılmış farklı bir YouTube kanalım daha var. Her ne kadar 6 video içeriği üretsem bile doğru zamanı beklediğim için açılışını 3 aydan beri erteliyorum.

Tutacağı konusunda ciddi duygular besliyorum. Bütün testleri yapıldı. İlk içeriğin videosunu bir çok hedef kitle üzerinde test ederek sağlamasını yaptım..

Öğretmenim Acun Ilıcalı

Öğretmenim Acun Ilıcalı. Onun uyguladığı teknikleri uyguluyorum. Onun gibi yetenek avlamaya başladım.

Aynı şekilde yeni açılacak 2. bir YouTube kanalı projem daha var. Onu da bekletiyorum. Kitlelerin neler istediğinin bilinciyle yoğrulan beynim, bu süreçte medyanın gücünü fark etmesiyle değişmeye başladı.

Bu sayede yaşadığım coğrafyayı geçen sene çok iyi kavradığımı düşünüyorum. Kitlelerin nelerden hoşlandığını artık biliyorum. Adımlarımı daha mantıklı ve ölçülebilir atmaya başladım. 

Artık eskisi kadar duygusal ve projeye aşığı değilim. O eski halimden eser yok şimdi diyerek İbrahim Tatlıses‘e bağlayabilirim. Metrikleri ölçerek devam edip etmeyeceğimin kararını veriyorum.

YouTube içerik üretimi sürecinde bunun çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Tabi bir taraftan bilinçli olarak cahil olmaya başladım. Bence cahillik ile mutluluk arasında paralel bir ilişki var. 

Ahmet Hamdi Tanpınar‘ın yaptığı çıkarım tam olarak hissettiklerimin yansımasından oluşuyor;

Türkiye, evlatlarına kendisinden başka bir şeyle meşgul olmak imkanını vermiyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar

Artık gerçekliğin bilincindeyim. 

Onun için YouTube her zaman hayatımın bir parçası olmaya devam edecek. Oyuna yeni başladım. Çay Kahve İnsan sadece benim YouTube’u öğrenme serüvenimin ana unsuruydu.

Asıl şov şimdi başlıyor!

100.000 abonede görüşmek dileğiyle.

Paylaş

“YouTube İçerik Üretiminde 4 Yıl, 10 Milyon Dakika (Mini Başarı Hikayesi)” için bir yorum

  1. Öncelikle tebriklerimi iletmek isterim. Bir projeye giriştiğiniz zaman sabırlı ve istikrarlı olmak önemli bir olay. Dediğiniz gibi 3 yıl kadar sabırlı olup öğrenmeye devam ettiğiniz sonucunda bir başarı elde etmişsiniz ki eminim daha da iyi konumlarda olacaksınız, şüphesiz.

    Aslında burada herkesin çıkarması gereken bir ders yatılı, bana göre. Sabrın sonu selamettir. Çalışmaya, öğrenemeye, uygulamaya devam. İlk gün olmaz, 3 ay sonra olmaz 3 yıl sonra olmaz ama 4 yıl sonunda güzel günler görecektir insanoğlu.

    Nedense, “Azim, çalışma, mutluluk” diyerek bitirmek istedim :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir