Aylık 500 Bin TL Kira Geliri Olan Bir Kişi Neden Üretsin?

Geçen sene Kozyatağı’nda bir ofise taşınmıştım. Ofis yeterince büyük olduğu için bizimle beraber 5 şirket ile aynı ofisi paylaşıyorduk. Ofise yavaş yavaş alışmaya başladığımız sırada mal sahibini de yakından tanıma fırsatına sahip oluyorduk.

2 ay sonra mal sahibi dahil olmayan bütün sistemi çözdük. Tipik bir Türk geleneği olarak mal sahibinin mevcut 2 plazasındaki gelirleri kaba bir şekilde hesapladığımda 500.000 TL kira geliri olduğunu fark ettim. Herhangi bir sistem yok, her şey kara düzen. Para çokamel ilişkisinden hallice.

2 plazanın olmayan sistemini ağabey ve kardeşi rahatlıkla üstesinden geliyor. Kısacası bir şey yapmıyorlar :) Zaten ne kadar sıkıntılı olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur. Mal sahibi iyi niyetli bir insan olmadığı için içeride kiracı tutma oranı çok çok düşük.. Neyse bu bambaşka konu..

Yukarıda da yazdığım gibi kaba olarak hesapladığımda 500.000 TL’lik bir kira geliri var. Ofisteki arkadaşlarla bu konu üzerine bayağı bayağı detaylı konuşmaya başladık. Herkese sormaya başladım. Hatta size de sorayım. Aylık 500.000 TL kira gelir olan bir kişi neden üretsin?

Birbirimize kandırmayalım böyle vahşi bir kira geliri olan kimse bir şey üretmez! Zaten üretmek istese neden betona yatırım yapsın?

Diyelim ki bu kişi üretmeye aracılık etti. Eş zamanlı olarak melek yatırımcılık yapmak istedi. Her ay birbirinden farklı girişimlere 500.000 TL yatırım yapıyor. (6. Ayın sonunda ülkede parmak ile gösterilir) 1 yılın sonunda 6 Milyon TL yatırım yaptı. Haliyle hızlı bir şekilde yatırdığı paranın fazlasını alıp kâra geçmek istiyor. Türkiye’de bu durum maalesef imkansız gibi bir şey.

Haliyle kişide şöyle bir düşünce oluşacak; “O kadar yatırım yaptım, o kadar zaman harcadım. 2 sene sonunda yatırımlarımdan hiçbir şey gelmedi. Ben bir şey yapmadığım halde para kazanıyorum. Neden kendimi çabalayıp para kazanmaya çalışıyorum?”… Neden üretsin?

Maalesef bütün gerçeklik bundan ibaret. Kişi vizyonsuz ve kolay yoldan para kazanmak istediği için betona yatırım yapıyor. Riske girmek istemiyor. Armut piş ağzıma düş misali. Onun için kimse kimseyi kandırmasın. Aylık 500.000 TL kira gelirine sahip olduğunuzda bir şey üretmezsiniz. Üretmek istesenizde zorluklara göğüs geremeyeceğiniz için ilk fırsatta kaçıp kiraları toplamaya devam edeceksiniz.

Çünkü kolay para kazanmak istiyorsunuz.

Çünkü sadece kendinizi ve paranızı düşünüyorsunuz.

Çünkü ülkedeki gençleri umursamıyorsunuz.

Çünkü ülkedeki yetenekli kişileri desteklemiyorsunuz.

Çünkü sistemleşmek istemiyorsunuz.

Çünkü girişimcilere güvenmiyorsunuz.

Çünkü riske girmek istemiyorsunuz.

Çünkü vizyonsuzsunuz.

Çünkü, çünkü, çünkü…

Bunun ile ilgili benzer birçok şeyi size sayabilirim.

Yazıyı toparlamak gerekirse. Amacım olumsuz düşünmek veya umutsuz olmak değil. Eski mal sahibimizden yola çıkarak sadece gerçeği yazmak istedim. Maalesef ki toplumumuzun azımsanmayacak büyük bir bölümü böyle düşünüyor. Neden üretsinler?

Girişimciler tarafına çok fazla girip moral bozmak istemedim. O kadar iğrenç olumsuzluklar var ki insanın midesi bulanıyor..

***

Bu yazıyı geçen sene askere gitmeden önce not almıştım. Kısmet bugüneymiş. Aslında bunu sevgili Muharrem Taç’a borçluyum. Sohbette aşağıdaki bir konuşma olmasaydı belki daha sonra yayına alacaktım..

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir