Yazılım Ofisleri Serisi Artık Çay Kahve İnsan’da

Çay Kahve İnsan’ı birbirinden farklı formatlarda kurduğumu Çay Kahve İnsan’ın kuruluş hikayesinde değinmiştim. Bugün ise size yeni bir format duyuracağım. Aslında yazılım ekosisteminin aşina olduğu bir formattan bahsediyorum. Bu tabii ki Yazılım Ofisleri!

Geçtiğimiz sene Uğur, Yazılım Ofisleri adında bir seri ile şirketlerin yazılım departmanlarını çekip Devnot YouTube kanalında yayınlıyordu. Sadece 4 video yayınladıktan sonra bırakma kararı aldı.

Bu karardan 1 ay sonra beraber bir şeyler yapabiliriz düşüncesiyle Uğur’a e-posta attım. Uğur’da sıcak bakınca 2 gün sonra bir kafede buluşup projeyi detaylandırdık.

Stratejimizi ve yapmamız gerekenleri içeren ortak bir Drive klasörü üzerinden süreci götürdük. Ve ilk çekimimiz için Hipo’ya konuk olduk. Çekim sırasında düşündüğümüz formattaki planı ve kaliteyi elde edemeyince formatı değiştirmek zorunda kaldık. Röportaj ve plan detaylarıyla birlikte 3 saat gibi bir sürede çekimi tamamladık.

Bugün 2 aylık uğraşımızın meyvesi olarak ilk bölümümüzü Çay Kahve İnsan’da yayınladık.

Neden Yazılım Ofisleri’ni Çekiyoruz?

Artık günümüzde yazılımcılar çok rahatlıkla iş bulabiliyor. Bu bir gerçek. Ama iş bulduktan sonraki süreç çok çetrefilli geçebiliyor. LinkedIn’de yazılımcıların profillerine dikkat ederek baktığımızda ortalama bir yazılımcı 9-12 ay gibi bir sürede bir şirkette kalabiliyor. Sonrasında hemen başka bir şirkete geçebiliyor. Yazılım sektörünün iş değiştirme oranı diğer mesleklere nazaranla maalesef çok fazla.

Yazılım geliştirmenin artık çok önemli ve tartışılmaz bir öncelik olduğunu hızlı ve acı bir şekilde maalesef öğreniyoruz. Bizimde amacımız yazılım ofisleri sayesinde yazılım çözümleri üreten şirketleri, kurumları, yazılım evleri ve nihayetinde yazılımla ilişkili olan şirketlerin yazılım departmanlarını / ofislerini daha fazla insana göstermek ve tanıtmak. Temel hedefimiz yazılım geliştirme kültürüyle beraber şirketinin kültürünü harmanlayıp bunları insanlara doğru aktarmak. Ve orada çalışmak isteyen yazılım ve onun çevresinde dönen meslek gruplarını bilgilendirerek kurum kültürünü aşılamak.

Buradan yola çıkarak 2 haftada 1 ofis tanıtma gibi bir düşüncemiz var. Şirketinizin yazılım geliştirme kültürünü 48.500 aboneye sahip Çay Kahve İnsan YouTube kanalımda tanıtmamızı isterseniz tek yapmanız gereken Çay Kahve İnsan’ın sitesindeki konuk ol bölümünden bana bir merhaba göndermeniz..

Dikkat Klişe!

Önümüzdeki günlerde ofis konulu yeni bir formatı daha yayına alacağım. Geliştirmelerden haberdar olmak isterseniz YouTube’da abone olmayı ve çanı açmayı unutmayın :)

Fotoğraf: Kaan Eryılmaz


Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir