Siparişim Nasıl Geldi?

Yeni YouTube Kanalım: Siparişim Nasıl Geldi?

Siparişim Nasıl Geldi? yeni YouTube kanalımdan herkese merhaba!

Genele hitap edebileceğim bir YouTube kanalı kurma planımın olduğu gibi birkaç genel / niş alanda daha YouTube kanalı açmak istiyorum. 2019’un özetinde yeni bir YouTube kanalı açacağımdan bahsetmiştim. Çünkü genele hitap eden içerikler insanların düşündükçe muhakeme yeteneğini kaybedecek kadar iyi bir pazara sahip.

Siparişleri inceleyen Yemeğim Nasıl Geldi? adında bir YouTube kanalı vardı. Kanalının içeriklerini ilk çıktığı günden beri severek takip ediyordum. YouTube kanalı kapanınca (araştırma yapmama rağmen neden kapandığı konusunda en ufak bir bilgiye sahip olamadım) var olan bir formatı alıp tekrardan şekillendirdim.

Bu sefer mükemmelliyetçiliğimi bir kenara bıraktım. Metriklerle kanıtlanmış bir içerik türünde kanal kurguladım. Kanalı internetten sipariş verebileceğiniz herhangi bir sipariş özeline getirip Siparişim Nasıl Geldi? kanalını oluşturdum.

“Siparişim Nasıl Geldi?” Nedir?

Kısaca özetlemek gerekirse adından da anlaşıldığı gibi siparişleri incelediğimiz bir içerik pazarlaması merkezi. İnternetten sipariş verdiğimiz bir ürünü içerik, sunum, kalite, yorum, şikayet ve lezzet gibi ana bölümlerle inceliyoruz.

Kamera önündeki sunuculuğu üstlenen doğaçlama tiyatro tecrübesi bulunan arkadaşım Fatih Çilingir var. Ben ise kamera arkasında yer alarak projenin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendim. Sesimle videolara renk katacağım.

Fatih‘in doğaçlama tiyatro deneyimi videoların hamuru oluşturmakta ve genel konsepti belirlemekte bize büyük bir hız kattı. Doğaçlama tiyatrodaki deneyimi kullanarak skeç tadında içerikler çıkartmaya başladı. 4. çekimle beraber karakter tam anlamıyla oturdu.

Şimdilik yemek siparişi ile başladık. Kısa sürede istediğimiz hedefe ulaştıktan sonra birbirinden farklı türlerde insanları eğlendiren ve bilgilengilendiren içerikler üretmeyi hedefliyorum. Biraz da YouTube’un dinamiklerinden faydalanarak bu gidişi yönlendirmek istiyorum.

Çünkü Çay Kahve İnsan YouTube kanalımında oluşturduğum stratejilerin %95’i tutmadı. Onun için acele etmiyorum.

Neden Eğlence Kategorisi?

Çay Kahve İnsan ile 4 yıldan beri aktif olarak mavi okyanus stratejisi güderek rekabetsiz bir alanda içerikler üretiyorum. Aynı şekilde çok niş bir alan olmasına karşı büyüme motoru eğlence kategorisine göre düşük ve ulaşabileceğim kitle sayısı görece az.

Ulaştığım kitlenin kalitesiyle birlikte otoriter olması projeyi sürdürmemde önemli bir role sahip oldu. Özellikle sahip olduğu kaliteli niş kitle ile size neler yaptığımı ve nelerin yapılabileceğini sayfalarca yazmama gerek yok.

Meraklılar için: 2020 Model Mercedes CLA 200 Fiyatına YouTube Kanalı Satmak?!


Vkpd11 – Yükleyenin kendi çalışması, CC BY-SA 4.0

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinin temel katmanını oluşturan Fizyolojik katmanından gitmenin her zaman işe yaracağını düşünüyorum.

Kısaca örnek vermek gerekirse. Her gün yemek yiyoruz ve düzenli/düzensiz olarak internetten sipariş(ler) veriyoruz. Bu şekilde temel ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz.

Temel ihtiyaçlarımız hiçbir şekilde bitmiyor..

Temel ihtiyaçların hiçbir zaman bitmediği için YouTube satın alma kararlarını doğrudan etkiliyor. YouTube’u ziyaret edenlerin %80’i bir ürün almadan önce o ürünün videosunu izliyor ve satın alma işlemleri yapıyor.

Ben de kendimce elde ettiğim analizlerden sebep eğlence kategorinde içerik üretmeye başladım. Çay Kahve İnsan’da yaptığım hatalardan ders çıkararak içerik üretmeye başladım.

Bu sefer herhangi bir strateji yapmadım. Metriklere ve analizleri baz alarak hareket ediyorum.

Siparişim Nasıl Geldi? ile Çay Kahve İnsan‘ı ileride bir noktada birleştireceğim.


Kanalın kurumsal kimlik çalışması Alihan Büker‘in sihirli ellerinden çıktı. Katkılarından dolayı Alihan’a çok teşekkürler!


8 Ay Sonra “Siparişim Nasıl Geldi?” Yayında!

Yemek Siparişleri Nasıl Geldi?

+Bonus: Eğlence 4. videodan sonra başlıyor :)

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir