Ağustos Ayında Okuduklarım

Ağustos Ayında Okuduklarım – 2020

Ağustos ayında okuduklarım daha doğrusu okuyamadıklarım ile tamamen nelerden hoşlandığımı bir kez daha fark etmiş oldum. Kitap konusunda bu ay vasatın altında bir ay geçirdim.

Eylül ayında telafi edeceğimi düşünüyorum. En azından kendimi iyi hissetmek için bu satırları yazıyorum..

Bu ay yeni bir YouTube kanalı açtım. Ekip arkadaşım Fatih ile birlikte içerik üretmeye başladık. Ağustos’un başında hikayesini yazmıştım.

Meraklıları için: Yeni YouTube Kanalım: Siparişim Nasıl Geldi?

2017’de abone olduğum Bir Kutu Kitap‘ın gönderdiği Yakup’un Renkleri kitabı beni bitirdi.. Okurken hayatı sorguladım. Kitaplara olan bakış açımı değiştirdi, kısmetse Eylül’de bitireceğim..

Ağustos ayında okuduklarım, daha doğrusu okuduğum sadece bir kitap var..

Yazma Sanatı – Stephen King

Yazı yazmak ile ilgili her okuduğum kitabın altından Stephen King‘in Yazma Sanatı eseri çıkınca okumak olmazsa olmaz oldu. Yazmaya tekrardan başladığım günlerde bana yol göstereceğini düşünerek okumaya başladım.

Kitap, King’in kendi ağzından anlattığı biyografisiyle başlıyor. Okumaya başladığınız an King’in çok farklı bir kişiliğe sahip olduğunu ve kaleminin sertliğini fark ediyorsunuz. Mizacı tam bir beyin kötürümlemesi.

Okurken yer yer tokat atmak istiyorsunuz! Sıra dışı mizacı kitaba adapte olma konusunda sizi biraz zorlayabilir. Kitabın ortalarına doğru buna alışıyor ve King gibi düşünmeye başlıyorsunuz (Geçmiş olsun).

King, yazar olma serüveninden itibaren gelişen yazma sürecini kitabın yazıldığı tarihe kadar anlatıyor. Etkili bir yazının gerektirdiği özelliklerden, taslakların revizelerine kadar orta seviyede yazı yazmanın incilerini anlatıyor. Şimdiden kitaba karşı büyük umutlar beslemeyin.

Karakterinden olsa gerek kitap ile pek bir bağ kuramadım. Mizacı ve farklı düşünce biçimi dışında kitap ile ilgili pek alabileceğim bir şey olmadı. Kitabı okurken biraz hayal kırıklığına uğradım..

Beklediğim gibi bir eser ile karşılaşmadım. Yaşadığı trafik kazası anısını son bölümde anlatması ile midem bağımsızlığını ilan etti. Bölümü atladım.

Yazı yazmak için bir başucu kitabı arıyorsanız mutlaka Mayıs Ayında Okuduklarım yazısında bahsettiğim Herkes Yazabilir kitabını okuyun. Sonra Yazma Sanatı’nı okuyun. Yoksa bu kitabı okuduktan sonra içinizdeki yazma hevesi değişmeyecektir.

Bu kadar dobra olmak zorunda değilsin King!

Puanım: ★★★☆☆


Daha önceki aylarda okuduğum kitaplar hakkında neler düşündüğümü merak ediyorsanız aşağıdaki yazılarıma göz atabilirsiniz; 

Good Reads profiliniz varsa kitaplar konusunda birbirimize öneri verebilir ve kitap konusunda mini bilgi alışverişlerinde bulunabiliriz. Beni tarikcayir kullanıcı adıyla Good Reads’ta takip edebilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir